Date |
Time |
Event |
3/8/2012 |
11:20 |
Men's Hammer Throw Qualification |
RESULT |
Hungary, Japan, Slovenia, Ukraine, USA
|
3/8/2012 |
19:05 |
Women's 100m Round 1 |
RESULT |
USA, Nigeria, Jamaica, Trinidad and Tobago, Cote d'Ivoire
|
3/8/2012 |
12:00 |
Women's 400m Round 1 |
RESULT |
Botswana, Russia, USA, Great Britain, Jamaica
|
3/8/2012 |
10:40 |
Women's 100m Preliminaries |
RESULT |
Papua New Guinea, Cameroon, Comoros, Belize, Congo
|
3/8/2012 |
20:30 |
Men's Shot Put Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
MAJEWSKI Tomasz (Poland) |
STORL David (Germany) |
HOFFA Reese (USA) |
|
3/8/2012 |
10:00 |
Men's Shot Put Qualification |
RESULT |
United States, Germany, Poland, Argentina, Belarus
|
3/8/2012 |
11:15 |
Men's 400m Hurdles Round 1 |
RESULT |
Puerto Rico, USA, Cuba, Great Britain, Australia
|
3/8/2012 |
19:10 |
Women's Discus Throw |
RESULT |
Cuba, Germany, Croatia, Russia, USA, India
|
3/8/2012 |
13:00 |
Men's 3000m Steeplechase Round 1 |
RESULT |
France, USA, Kenya, Turkey, Ethiopia
|
3/8/2012 |
20:05 |
Men's 1500m Round 1 |
RESULT |
Algeria, Ethiopia, Kenya, Great Britain, Qatar
|
3/8/2012 |
10:25 |
Women's Triple Jump Qualification |
RESULT |
Jamaica, Great Britain, Ukraine, Russia, Slovakia
|
3/8/2012 |
21:25 |
Women's 10,000m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
DIBABA Tirunesh (Ethiopia) |
KIPYEGO Sally Jepkosgei (Kenya) |
CHERUIYOT Vivian Jepkemoi (Kenya) |
|
3/8/2012 |
19:50 |
Men's Long Jump Qualification |
RESULT |
United States, Russia, Great Britain, Sweden, South Africa
|
4/8/2012 |
11:35 |
Women's 3000m Steeplechase Round 1 |
RESULT |
Russia, Tunisia, Ethiopia, Kenya, Germany
|
4/8/2012 |
19:55 |
Men's Long Jump Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Greg Rutherford (Great Britain) |
Mitchell Watt (Australia) |
Will Claye (USA) |
|
4/8/2012 |
19:00 |
Men's 400m Hurdles Semifinals |
4/8/2012 |
10:35 |
Men's 400 - Round 1 |
4/8/2012 |
17:00 |
Men's 20km Race Walk |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Ding Chen (China) |
Erick Barrondo (Guatemala) |
Zhen Wang (China) |
|
4/8/2012 |
10:20 |
Women's Pole Vault Qualification |
RESULT |
Russia, Cuba, USA, Germany, Poland
|
4/8/2012 |
10:00 |
Men's 100m Preliminaries |
4/8/2012 |
20:05 |
Women's 400m Semifinals |
RESULT |
Russia, USA, Jamaica, Botswana
|
4/8/2012 |
19:30 |
Women's Discus Throw Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
PERKOVIC Sandra (Croatia) |
PISHCHALNIKOVA Darya (Russia) |
LI Yanfeng (China) |
|
4/8/2012 |
21:15 |
Men's 10,000m |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Mohamed Farah (Great Britain) |
Galen Rupp (USA) |
Tariku Bekele (Ethiopia) |
|
4/8/2012 |
12:30 |
Men's 100m Round 1 |
4/8/2012 |
19:35 |
Women's 100m Semifinals |
RESULT |
USA, Jamaica, Nigeria, USA
|
4/8/2012 |
21:55 |
Women's 100m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaica) |
Carmelita Jeter (USA) |
Veronica Campbell-Brown (Jamaica) |
|
5/8/2012 |
21:10 |
Women's 400m Finals |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
RICHARDS-ROSS Sanya (USA) |
OHURUOGU Christine (Great Britain) |
TROTTER DeeDee (USA) |
|
5/8/2012 |
11:00 |
Women's Marathon Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
GELANA Tiki (Ethiopia) |
JEPTOO Priscah (Kenya) |
PETROVA ARKHIPOVA Tatyana (Russia) |
|
5/8/2012 |
19:45 |
Men's 100m Semifinals |
RESULT |
USA, Jamaica, Jamaica, USA, Netherlands
|
5/8/2012 |
20:40 |
Men's 400m Semifinals |
RESULT |
Trinidad / Tobago, Grenada, Bahamas, Dominican Republic, Belgium
|
5/8/2012 |
20:20 |
Men's Hammer Throw Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
PARS Krisztian (Hungary) |
KOZMUS Primoz (Slovenia) |
MUROFUSHI Koji (Japan) |
|
5/8/2012 |
21:50 |
Men's 100m Finals |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
BOLT Usain (Jamaica) |
BLAKE Yohan (Jamaica) |
GATLIN Justin (USA) |
|
5/8/2012 |
21:25 |
Men's 3000m Steeplechase Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
KEMBOI Ezekiel (Kenya) |
MEKHISSI-BENABBAD Mahiedine (France) |
MUTAI Abel Kiprop (Kenya) |
|
5/8/2012 |
19:35 |
Women's Triple Jump Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
RYPAKOVA Olga (Kazakhstan) |
IBARGUEN Caterine (Colombia) |
SALADUHA Olha (Ukraine) |
|
5/8/2012 |
19:05 |
Men's High Jump Qualification |
RESULT |
Great Britain, Russia, USA, Ukraine, Canada
|
5/8/2012 |
20:15 |
Men's 1500m Semifinals |
RESULT |
Algeria, Kenya, Ethopia, USA, Noway, Morocco
|
6/8/2012 |
10:50 |
Men's 800m Round 1 |
RESULT |
Sudan, Kenya, Botswana, USA, Canada
|
6/8/2012 |
21:30 |
Men's 400m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
JAMES Kirani (Grenada) |
SANTOS Luguelin (Dominican Republic) |
GORDON Lalonde (Trinidad / Tobago) |
|
6/8/2012 |
10:00 |
Men's Discus Throw Qualification |
RESULT |
Estonia, Germany, Cuba, Great Britain, India
|
6/8/2012 |
10:05 |
Women's 100m Hurdles Round 1 |
RESULT |
Australia, United States, Turkey, Belarus, Canada
|
6/8/2012 |
11:45 |
Women's 1500m Round 1 |
RESULT |
Ethiopia, Russia, Bahrain, Kenya, Great Britain
|
6/8/2012 |
19:20 |
Women's 200m Round 1 |
RESULT |
USA, Côte d'Ivoire, Ukraine, Russia, Virgin Islands
|
6/8/2012 |
21:05 |
Women's 3000m Steeplechase Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
ZARIPOVA Yuliya (Russia) |
GHRIBI Habiba (Tunisia) |
ASSEFA Sofia (Ethiopia) |
|
6/8/2012 |
20:15 |
Women's 400m Hurdles Semifinals |
RESULT |
Russia, Czech Republic, USA, Jamaica, Nigeria
|
6/8/2012 |
20:45 |
Men's 400m Hurdles Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
SANCHEZ Felix (Dominican Republic) |
TINSLEY Michael (USA) |
CULSON Javier (Puerto Rico) |
|
6/8/2012 |
10:45 |
Women's Shot put Qualification |
RESULT |
Belarus, New Zealand, Russia, China, USA
|
6/8/2012 |
19:15 |
Women's Shot Put Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
OSTAPCHUK Nadzeya (Belarus) |
ADAMS Valerie (New Zealand) |
Evgeniia Kolodko (Russian Federation) |
|
6/8/2012 |
19:00 |
Women's Pole Vault Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
SUHR Jennifer (USA) |
SILVA Yarisley (Cuba) |
SINBAEVA Elena (Russia) |
|
7/8/2012 |
19:45 |
Men's Discus Throw Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
HARTING Robert (Germany) |
HADADI E (Iran) |
KANTER Gerd (Estonia) |
|
7/8/2012 |
21:15 |
Men's 1500m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
MAKHLOUFI Taoufik (Algeria) |
MANZANO Leonel (USA) |
IGUIDER Abdalaati (Morocco) |
|
7/8/2012 |
10:10 |
Men's 110m Hurdles Round 1 |
RESULT |
USA, Barbados, Cuba, Russia, Jamaica
|
7/8/2012 |
21:00 |
Women's 100m Hurdles Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
PEARSON Sally (Australia) |
HARPER Dawn (USA) |
WELLS Kellie (USA) |
|
7/8/2012 |
19:00 |
Men's High Jump Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
UKHOV Ivan (Russia) |
KYNARD Erik (USA) |
BARSHIM M (Qatar), DROUIN D (Canada), GRABARZ R (Great Britain) |
|
7/8/2012 |
19:55 |
Men's 800m Semifinals |
RESULT |
Ethiopia, Kenya, Sudan, Botswana, Great Britain
|
7/8/2012 |
19:05 |
Women's Long Jump Qualification |
RESULT |
Great Britain, USA, Turkey, Russia, Latvia
|
7/8/2012 |
11:50 |
Men's 200m- Round 1 |
RESULT |
Ecuador, Jamaica, France, South Africa, USA, Brazil
|
7/8/2012 |
20:25 |
Women's 200m Semifinals |
RESULT |
USA, Jamaica, Côte d'Ivoire, Trinidad / Tobago
|
7/8/2012 |
19:15 |
Women's 100m Hurdles Semifinals |
RESULT |
Australia, United States, Turkey, Canada, Russia
|
7/8/2012 |
10:45 |
Men's Triple Jump Qualification |
RESULT |
USA, Bahamas, France, Italy, China, Russia
|
7/8/2012 |
10:00 |
Women's Javelin Throw Qualification |
RESULT |
Czech Republic, Germany, South Africa, China
|
7/8/2012 |
10:55 |
Women's 5000m Round 1 |
RESULT |
Ethiopia, Kenya, Great Britain, USA, Russia
|
8/8/2012 |
20:05 |
Women's Long Jump Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Reese B (USA) |
Sokolova Elena ( Russia) |
Deloach Janay (USA) |
|
8/8/2012 |
20:10 |
Men's - 200m Semi Final |
RESULT |
BLAKE Yohan (Jamaica), SPEARMON Wallace (USA), LEMAITRE Christophe (France), MARTINA Churandy (Netherlands), BOLT Usain (Jamaica), JOBODWANA Anaso (South Africa), WEIR Warren (Jamaica), QUINONEZ Alex (Ecudator)
|
8/8/2012 |
21:00 |
Women's 200m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
FELIX Allyson (USA) |
FRASER-PRYCE Shelly-Ann (Jamaica) |
JETER Carmelita (USA) |
|
8/8/2012 |
20:45 |
Women's 400m Hurdles Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Anyukh N ( Russia) |
Demus Lashinda (USA) |
Hejnova Susana (Czeh Republic) |
|
8/8/2012 |
21:15 |
Men's 110m Hurdles Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Merritt A (USA) |
Richardson Jason (USA) |
Parchment Hasle (Jamaica) |
|
9/8/2012 |
21:00 |
Women's Javelin Throw Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
SPOTAKOVA B (Czech Republic) |
OBERGFOLL C (Germany) |
STAHL L (Germany) |
|
9/8/2012 |
20:00 |
Men's 800m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
RUDISHA David Lekuta (Kenya) |
AMOS Nijel (Botswana) |
KITUM Timothy (Kenya) |
|
9/8/2012 |
19:20 |
Men's Triple Jump Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
TAYLOR Christian (USA) |
CLAYE Will (USA) |
DONATO Fabrizio (Italy) |
|
9/8/2012 |
20:55 |
Men's 200 Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Felix Allyson (USA) |
Fraser Pryce Shelly (Jamaica) |
Jeter Carmelita (USA) |
|
10/8/2012 |
19:00 |
Men's Pole Vault Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
LAVILLENIE Renaud (France) |
OTTO Bjorn (Germany) |
HOLZDEPPE Raphael (Germany) |
|
10/8/2012 |
21:20 |
Men's 4 x 400m Relay Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Bahamas |
United States |
Trinidad&Tobago |
|
10/8/2012 |
20:55 |
Women's 1500m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
CAKIR ALPTEKIN Asli (Turkey) |
BULUT Gamze (Turkey) |
JAMAL Maryam Yusuf (Bahrain) |
|
10/8/2012 |
20:05 |
Women's 5000m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
DEFAR Meseret (Ethiopia) |
CHERUIYOT Vivian Jepkemoi (Kenya) |
DIBABA Tirunesh (Ethiopia) |
|
10/8/2012 |
19:35 |
Women's Hammer Throw Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
LYSENKO Tatyana (Russia) |
WLODARCZYK Anita (Poland) |
HEIDLER Betty (Germany) |
|
10/8/2012 |
20:40 |
Women's 4 x 100m Relay Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
United States |
Jamaica |
Ukraine |
|
11/8/2012 |
19:30 |
Men's 5000m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
FARAH Mohamed (Great Britain) |
GEBREMESKEL Dejen (Ethiopia) |
LONGOSIWA Thomas Pkemei (Kenya) |
|
11/8/2012 |
19:20 |
Men's Javelin Throw Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
WALCOTT Keshorn (Trinidad / Tobago) |
PYATNYTSYA Oleksandr (Ukraine) |
RUUSKANEN Antti (Finland) |
|
11/8/2012 |
20:25 |
Women's 4 x 400m Relay Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
United States |
Russia |
Jamaica |
|
11/8/2012 |
20:00 |
Women's 800m Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
SAVINOVA Mariya (Russia) |
SEMENYA Caster (South Africa) |
POISTOGOVA Ekaterina (Russia) |
|
11/8/2012 |
19:00 |
Women's High Jump Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
CHICHEROVA Anna (Russia) |
BARRETT Brigetta (USA) |
SHKOLINA Svetlana (Russia) |
|
11/8/2012 |
17:00 |
Women's 20km Race Walk |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
LASHMANOVA Elena (Russia) |
KANISKINA Olga ( Russia) |
QIEYANG Shenjie (China) |
|
11/8/2012 |
21:00 |
Men's 4 x 100m Relay Final |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
Jamaica |
United States |
Trinidad&Tobago |
|
12/8/2012 |
11:00 |
Men's Marathon |
RESULT |
Gold |
Silver |
Bronze |
KIPROTICH Stephen (Uganda) |
KIRUI Abel (Kenya) |
KIPROTICH Wilson Kipsang (Kenya) |
|