Arjuna Award Winners
1990's | 2000
|2001 | 2002 |
2003 | 2004
| 2005 | 2006
Winners |
Sport |
Jayanta
Talukdar |
Archery |
K.M. Binu |
Athletics |
Chetan
Anand |
Badminton |
Vijender |
Boxing |
P. Harikrishna |
Chess |
Anjum Chopra |
Cricket |
Shri Surya Shekhar Ganguly |
Chess |
Jyoti Sunita Kullu |
Women's Hockey |
Vijay Kumar |
Shooting |
Sourav Ghosal |
Squash |
Subhajit Saha |
Table Tennis |
Geeta Rani |
Weightlifting |
Geetika Jakhar |
Wrestling |
Sushil Kumar |
Wrestling |
Naveen Gautam |
Kabaddi |
Rohit Bhakar |
Badminton-disabled category |
Winners |
Sport |
Tarundeep Rai |
Archery |
Dola Banerjee |
Archery |
Manjit Kaur |
Athletics |
Aparna Popat |
Badminton |
Anuja Prakash Thakur |
Billiards & Snooker |
Akhil Kumar |
Boxing |
Shri Surya Shekhar Ganguly |
Chess |
Anju Jain |
Cricket |
Viren Rasquinha |
Hockey |
Ramesh Kumar |
Kabaddi |
Gagan Narang |
Shooting |
Shikha Tandon |
Swimming |
Soumyadeep Roy |
Table Tennis |
Sushil Kumar |
Wrestling |
Rajinder Singh Rahelu |
Physically Handicapped |
Winners |
Sport |
Sania Mirza |
Tennis |
Jyoti Randhawa |
Golf |
Deepak Thakur |
Hockey |
Deepali Deshpande |
Shooting |
J J Shobha |
Athletics |
Anil Kumar |
Athletics |
Deep Ahlawat |
Equestrian |
Innocent Helen Mary |
Hockey |
Angom Anita Chanu |
Judo |
Sundar Singh |
Kabaddi |
J. Krishnan |
Rowing |
Achanta S. Kamal |
Table tennis |
Anuj Kumar |
Wrestling |
Devendra |
Athletics/paralympics |
Winners |
Sport |
Soma Biswas |
Athletics |
Madhuri Saxena |
Athletics |
Pankaj Advani |
Billiards and
Snooker |
M.C. Mary Kom |
Boxing |
Koneru Humpy |
Chess |
Rajesh Pattu |
Equestrian |
Devesh Chauhan |
Hockey |
Suraj Lata Devi |
Hockey |
Akram Shah |
Judo |
Sanjeev Kumar |
Kabaddi |
Rajyavardhan Singh Rathore |
Shooting |
Harbhajan Singh |
Cricket |
Mithali Raj |
Cricket |
Shokinder Tomar |
Wrestling |
Madasu Srinivas Rao |
Paralympic games |
Winners |
Sport |
Anju B. George |
Athletics |
Alok Kumar |
Cue sports |
Mohammad Ali Qamar |
Boxing |
K. Sasikiran |
Chess |
I.M. Vijayan |
Football |
Shiv Kapur |
Golf |
Gagan Ajit Singh |
Hockey |
Ram Mehar Singh |
Kabaddi |
Anwar Sultan |
Shooting |
Suma Shirur |
Shooting |
Mantu Ghosh |
Table Tennis |
Ravikant |
Volley Ball |
T.Muthu |
Weightlifting |
Palwinder Singh Cheema |
Wrestling |
Nitin Mongia |
Yachting |
Mamta Kharab |
Hockey |
Virender Sehwag |
Cricket |
Saraswati Saha |
Athletics |
Inderpal Singh |
Rowing |
Sujit Mann |
Wrestling |
Ramesh Tikaram |
Badminton and Athletics (handicap
category) |
Winners |
Sport |
Parminder Singh |
Basketball |
Devendra Joshi |
Billiards and
Snooker |
V.V.S Laxman |
Cricket |
Bruno Coutinho |
Football |
Dilip Tirkey |
Hockey |
Sita Gossain |
Hockey |
BC Ramesh |
Kabaddi |
Kasam Khan |
Rowing |
Samaresh Jung |
Shooting |
Sandeep Kirtane |
Tennis |
Amir Singh |
Volleyball |
Ramesh Kumar |
Wrestling |
Lt Cdr R Mahesh |
Yachting |
KR Shankar Iyer |
Athletics |
Winners |
Sport |
K.M.Beenamol |
Athletics |
B.K.Venkatesh Prasad |
Cricket |
Baljeet Singh Saini |
Hockey |
Tingonleima Chanu |
Hockey |
Anjali Vedpathak Bhagwat |
Shooting |
Abhinav Bindra |
Shooting |
Sebastian Xavier |
Swimming |
J.Abhijith |
Swimming |
Randhir Singh |
Wrestling |
Kripa Shankar Patel |
Wrestling |
George Thomas |
Badminton |
C.Honnappa |
Kabbadi |
S.Vijayalakshmi Subbaraman |
Chess |
Sanamacha Chanu Thingbaijam |
Weightlifting |
| |